Μεγάλη νίκη του ΑΡΗ στην Λιθουανία απέναντι στην Λιετκαμπέλις με 74-92 για το BKT EuroCup. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Τολιόπουλο (φωτορεπορτάζ)

Μεγάλη νίκη, η πρώτη, σε Ελλάδα και Ευρώπη ύστερα από πέντε επίσημα παιχνίδια. Ο ΑΡΗΣ «εκτέλεσε» μέσα στο γήπεδό της την Λιετκαμπελις με 74-92 στο Πανεβέζις της Λιθουανίας με «εκτελεστή» τον Τολιόπουλο. Ο γκάρντ του ΑΡΗ έκανε απίθανο παιχνίδι και παράλληλα δυο ρεκόρ με τα εξι εύστοχα τρίποντα που πέτυχε και τους 26 πόντους σε ευρωπαικό παιχνίδι σε μόλις 22 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΡΗΣ έπαιξε δυνατή άμυνα και «βραχυκύκλωσε» την Λιθουανική ομάδα (είχε 0/15 τρίποντα) και οι Έλληνες παίκτες έκαναν την διαφορά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Από την Λιθουανική ομάδα ο Γιώργος Καλαιτζάκης, ο Μάντας Ρουμπσταβίτσιους και ο Μάρκο Πετσάρσκι ήταν μεταξύ των κορυφαίων.

Ο ΑΡΗΣ έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας πήρε μια διαφορά στο τέλος της περιόδου με 16-19 και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με κύριο εκφραστή τον Λευτέρη Μποχωρίδη φθάνοντας την διαφορά στους +11 π (20-31) και παίζοντας εξ ίσου καλή άμυνα. Σκορ ημιχρόνου 32-42.

Στην επανάληψη και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνέχισε να στέκεται καλά στο γήπεδο, να είναι εύστοχος με κύριο εκφραστεί τον Βασίλη Τολιόπουλο και παρά τους πόντους του Πετσάρσκι ανέβασε την διαφορά στους +15 π (46-61). Η Τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 55-70.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε στους +20 π (55-75), υπήρξε μια χαλάρωση αλλά οι παίκτες του ΑΡΗ δεν έδωσαν το δικαίωμα στην Λιετκαμπέλις να πλησιάσει στο σκορ. Τελικό σκορ 74-92.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Βασίλη Τολιόπουλο που θύμισε περσινές του εμφανίσεις, με άξιους συμπαραστάτες τον Μποχωρίδη, Χατζηδάκη, Ντε Τζούλιους και Γούντμπερι.

Δεκάλεπτα: 16-19, 32-42, 55-70, 74-92

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Μπιτσκάουσκις 10, Λιπκέβιτσους 4, Μαλντούνας 4, Βάρνας 6, Πετσάρσκι 13, Καλαϊτζάκης 12, Ρουμπστάβιτσους 15, Βασιλιάουσκας 8, Κόβλιαρ 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 9, Νόλει, Άλκινς 4, Τολιόπουλος 26, Ντε Τζούλιους 12, Χατζηδάκης 12, Γκιουζέλης 3, Μποχωρίδης 13, Κλέι, Γούντμπερι 4, Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 5.